Konkordato Talebinde Kimler Bulunabilir?

İcra İflas Kanununun 285. maddesine göre borçlarını vadesi geldiği halde ödeyemeyen veya ödeyememe tehlikesi altında bulunan borçlu konkordato talebinde bulunabilir.

İcra ertelemesi talebinde bulunabilecekler sermaye şirketleriydi. Sermaye şirketleri; limited şirket, anonim şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket. Sermaye şirketleri dışında kimse iflas ertelemesi talebinde bulunamıyordu, ancak Konkordato talebinde sermaye şirketi, şahıs şirketi veya gerçek kişiler olarak ayrıma gidilmemiş bu borçluların tamamının Konkordato talebinde bulunabileceği görülmektedir.

Borçlu vadesi geldiği halde borcunu ödeyemediği veya vadesinde borcunu ödeyemeyecek durumda olan borçlu alacaklılarını ikna ederek iyi niyet ile bir konkordato talebinde bulunmalıdır. Alacaklıların ikna edileceği süreç, geçici mühlet sürecini oluşturur.

Konkordato Talebi

Konkordato Talebi

İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı gerekçeli bir dilekçe ile borçlu için konkordato talebinde bulunabilir. Sadece borçlu değil, alacaklı da borçlunun konkordatosunu talep edebilir.

Kaynak: Ayhan BAYOĞLU’nun ders notları

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir