Konkordato Nedir?

Songünlerde karşımıza çokça çıkan haberlerden sıklıkla takip ettiğimiz konkordato nedir?

Mali durumu bozulmuş olan borçlunun alacakları ile yapmış olduğu ve mahkeme tarafından onaylanan sözleşmeye konkordato denilmektedir.

2004 Sayılı İcra İflas Kanununda yer alan konkordato 2001 krizinden sonra ülkemizde bunalıma giren şirketlerden dolayı bir çıkış yolu arandı. Bu çıkış yolunun konkordato ile mümkün olmayacağı görüldü ve mevzuata İflas Ertelemesi girdi. İflas ertelemesi başta iyi niyetli olarak uygulanmış olsada sonrasında uygulamada büyük sıkıntılara neden oldu. Bu sıkıntıların aşılamaması nedeniyle bir borçlu sarmalına girildi.

İflas ertelemesi sarmalından çıkabilmek ve alacaklıları daha iyi koruyabilmek için daha iyi niyetli bir düzenlemenin getirilmesi tartışıldı. 21 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL ile iflas ertelemelerine son verildi. Yeni mevzuat düzenlemelerinden sonra iyi niyetli borçluların borçlarını ödeyebilmesi için Konkordato şeklinde yapıldı.

Konkordato Nedir?

Konkordato Nedir?

Konkordato; iyi niyetli bir borçlunun borçlarını ödeyebilmek için alacaklıları ile yaptığı ve mahkemece onaylanan sözleşmedir.

Kaynak: Ayhan BAYOĞLU’nun ders notları

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir