Kesin Mühlet Kararı

Geçici mühletin ardından görevli ve yetkili Mahkemeye Kesin Mühlet kararı için başvuru yapılabilir.

Görevli ve yetkili mahkeme geçici mühlet süresi içinde kesin mühlet hakkında kararı verir. Kesin mühlet için mahkeme borçluyu ve varsa konkordato talep eden alacaklıyı duruşmaya davet eder.

Geçici komiserin duruşmadan önce yazılı raporunu mahkeme sunması gerekir. Mahkeme gerekli görürse geçici komiserin beyanının alınması için duruşmada hazır olmasını isteyebilir. Konkordatoya itiraz eden alacaklıların dilekçelerinde iler sürdükleri itiraz sebepleri mahkeme dikkate alır.

Geçici komiserin duruşmadan önce yazılı bir raporu Mahkemeye sunması gerekir. Geçici komiserin sunduğu rapor, açıklayıcı, inandırıcı ve gerçeklerle bağdaşan bir rapor olursa Mahkeme geçici komiseri duruşmaya davet etmeyebilir. Fakat geçici komiserin rapor vermemesi veya verdiği raporda açıklanması gereken bir husus bulunursa geçici komiser duruşmada hazır edilecektir.

Alacaklılar dilekçe vermek suretiyle konkordatoya itiraz edebilirler. Konkordatoya itirazda ileri sürülen sebeplerin açıklanması, duruşma sırasında Mahkeme tarafından geçici komiserden istenilebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir